Reporterzy bez Granic apelują do Niemiec o wsparcie białoruskich dziennikarzy

Trzeba wspierać dziennikarzy, których reżim Łukaszenki chce uciszyć – mówią obrońcy praw człowieka. Niemieckie MSZ przeznaczy na białoruskie społeczeństwo obywatelskie 21 mln euro.

Międzynarodowa organizacja praw człowieka Reporterzy bez Granic (RbG) wzywa niemiecki rząd, aby „jak najszybciej i bez zbędnej biurokracji” wsparł dziennikarzy w Białorusi. Świadczy o tym oświadczenie RbG, które wpłynęło do Deutsche Welle w środę 20 stycznia.

Wsparcie finansowe społeczeństwa obywatelskiego w Białorusi w wysokości 21 mln euro, które niemieckie MSZ obiecało w miniony weekend, powinno zostać udzielone jak najszybciej – powiedział szef niemieckiego oddziału RbG, Christian Mihr. W szczególności Berlin powinien wspierać dziennikarzy, których reżim Alaksandra Łukaszenki chce uciszyć, a także niezależne media relacjonujące sytuację w Białorusi, niezależnie od tego, w jakich krajach pracują – powiedział Mihr.

Białoruś zajmuje 153. miejsce w rankingu wolności słowa

Dzień wcześniej weszła w życie uchwała o pozbawieniu białoruskiego niezależnego portalu Tut.by statusu środka masowego przekazu – przypominają obrońcy praw człowieka. Ponadto w zeszłym tygodniu przeszukano biuro innego niezależnego podmiotu medialnego – BiełaPAN, a zatrzymano dziennikarza i menadżera mediów, Andreja Aleksandrowa. RbG przypomina, że Białoruś w rankingu wolności słowa zajmuje 153. miejsce na 180. Obecnie w areszcie przebywa dziewięciu dziennikarzy, w tym Kaciaryna Andriejewa i Darja Czulcowa z Biełsatu, oskarżone o „naruszenie porządku publicznego” i pracująca dla Tut.by, Kaciaryna Borysewicz, która w artykule zacytowała słowa lekarza o braku alkoholu we krwi zmarłego działacza Ramana Bandarenki, co zaprzeczało wypowiedziom władz.

Pięć miesięcy protestów w Białorusi

Masowe protesty w Białorusi, które rozpoczęły się zaraz po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 r., trwają od pięciu miesięcy. Według Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Łukaszenka uzyskał ponad 80% głosów, pokonując kandydatkę opozycji Swiatłanę Cichanouską. Demonstranci uważają, że dane te są sfałszowane i domagają się nowych wyborów, uwolnienia więźniów politycznych oraz położenia kresu arbitralności sił bezpieczeństwa wobec protestujących.

Cichanouska została zmuszona do opuszczenia kraju pod naciskiem władz i obecnie dyskutuje ze światowymi przywódcami na temat możliwości wsparcia ruchu demokratycznego w Białorusi. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wezwała władze Białorusi do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich zgodnie z międzynarodowymi standardami. Unia Europejska nałożyła sankcje na otoczenie Łukaszenki i białoruskich urzędników zamieszanych w oszustwa wyborcze i tłumienie pokojowych protestów.

Przetłumaczone z https://baj.by/be/content/reportery-bez-granic-prizyvayut-frg-podderzhat-zhurnalistov-belarusi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *