Punktowe podsumowanie drugiej połowy 14 sierpnia

Punktowe podsumowanie drugiej połowy 14 sierpnia:

W całym kraju miały miejsce wielotysięczne pokojowe protesty, ale nie były rozpędzane przez OMON (mimo jego obecności w centrach miast).

Należy wyróżnić kilkudziesięciotysięczne manifestacje w Mińsku (na prospekcie Niepodległości) oraz Grodnie (w centrum miasta).

Przez cały dzień spływały nowe informacje o nieludzkim traktowaniu zatrzymanych w dniach 9-12 sierpnia.

Delegacja Unii Europejskiej, której przewodził Robert Biedroń, nie została wpuszczona na terytorium Białorusi. Oficjalna przyczyna jest taka, że jest „osobą niepożądaną”.

27 ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zadecydowało o wprowadzeniu sankcji uderzających w A. Łukaszenkę oraz jego otoczenie.

Swietłana Cichanouska zadecydowała o utworzeniu zespołu do spraw harmonijnego przekazania władzy w Białorusi. Poparł ją oficjalnie prezydent Litwy.

Unia Europejska oficjalnie nie uznała wyników wyborów prezydenckich w Białorusi, uznała je za sfałszowane.

W trakcie kontynuowanych strajków pierwszy raz padł postulat o rozwiązaniu OMON-u.

W Mińsku, niedaleko trasy przemarszu pokojowych demonstrantów, zauważono worki z gruzem, co wywołało podejrzenie prowokacji. Obawy wzmógł fakt, że w trakcie przejścia marszu do dzielnicy rządowej na okrężne ulice podjechały dziesiątki więźniarek.

W Warszawie przeszedł pokaźny marsz solidarnościowy, w innych miastach świata ludzie również solidaryzowali się dzisiaj z Białorusinami.

Zdjęcia: tut.by
Informacje: tut.by / svaboda.org / nn.by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *