Podwyżka podatku dochodowego dla sektora IT

Jednak od 1 stycznia zniesiono ulgę podatkową dla pracowników sektora IT. Jak wyjaśnili to urzędnicy?
Od 1 stycznia podwyższono stawki podatku dochodowego dla pracowników firm będących rezydentami Parku Zaawansowanych Technologii. Podniesiono je z 9% do 13%. Zmiany wprowadził zaktualizowany Kodeks podatkowy. Wcześniej przedstawiciele sektora IT, komentując ewentualne podwyżki podatków, mówili, że „takie zmiany naruszą zasadę obowiązującą w odniesieniu do PZT przez ostatnie 15 lat, a mianowicie niezmienność przepisów”.
Stawki podatku dochodowego wzrosną do 13% dochodów osób fizycznych dla rezydentów Parku Zaawansowanych Technologii, rezydentów Chińsko-Białoruskiego Parku Przemysłowego „Wielki Kamień” i / lub wspólnej białorusko-chińskiej firmy zajmującej się rozwojem Chińsko-Białoruskiego Parku Przemysłowego „Wielki Kamień”. Podwyższone stawki, jak zapowiadają urzędnicy, będą obowiązywały przez dwa lata — do 1 stycznia 2023 roku. „Wspomniany środek ma na celu konsolidację dochodów budżetowych w celu zwalczania COVID-19”, wyjaśnia Ministerstwo Podatków i Opłat, komentując zmiany.
Mówiąc najprościej, ci sami pracownicy PZT, którzy teraz płacą podatek dochodowy według obniżonej stawki 9%, będą w przypadku wprowadzenia zmian płacić już 13%.
Prawnik Dzianis Alejnikau, jeden z autorów „PZT 2.0”, skomentował wcześniej możliwą zmianę podatków w następujący sposób:
— Zgodnie z ust. 1 dekretu Prezydenta Republiki Białorusi z dnia 21.12.2017 nr 8 O rozwoju gospodarki cyfrowej, państwo zagwarantowało międzynarodowej społeczności inwestycyjnej i technologicznej, że specjalny system prawny Parku Zaawansowanych Technologii (w tym podatkowy) obowiązuje do 1 stycznia 2049 roku. Stabilność warunków PZT przez długie lata jest naszą główną wartością. Tę wartość wykuwaliśmy przez lata i niejednokrotnie sprzedawaliśmy zagranicznym inwestorom. To jest reputacja. Reputacja, która uczyniła PZT wiodącym klastrem IT w Europie Wschodniej. Tymczasowe podniesienie podatków oznacza utratę reputacji na zawsze. O tym powinno pomyśleć Ministerstwo Finansów.
Wielu innych uczestników rynku również negatywnie odebrało wówczas jeszcze proponowane zmiany w podatkach, a od 1 stycznia już realną podwyżkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *