Podsumowanie wydarzeń 21 września

📌Oleg Kudelka, górnik Biełaruśkalij, w ramach protestu, odmówił wyjścia na powierzchnię po nocnej zmianie. Napisał list, że nie wyjdzie, dopóki nie zostaną spełnione jego wymagania: dymisja głównego dyrektora Biełaruskalij, uwolnienie aresztowanych przedstawicieli Komitetu Strajkowego, zaprzestanie nacisku na strajkujących i ich rodziny, cofnięcie decyzji o zwolnieniu pracowników z powodu strajków, zaprzestanie samowoli siłowników, zastraszeń, zatrzymań i bicia ludności cywilnej kraju. Mężczyzna został wyciągnięty na powierzchnię i odwieziony do lekarza, po czym miał się stawić na komendzie milicji.
📌Termin rozpatrzenia sprawy Wiktara Babaryki został wydłużony. Babaryka jest oskarżany o unikanie odprowadzania podatków, co skutkowało powstaniem dużych strat, o legalizację środków, otrzymanych drogą bezprawną i o branie łapówek. Oprócz Wiktara w więzieniu znajduje się również jego syn Eduard.
📌Lider protestów w Mińskiej Fabryce Traktorów Siarhej Dyleuski został wypuszczony po 25 dobach w więzieniu. Mówi, że nie proponowano mu wyjazdu za granicę.
📌MSW: 20 września w całej Białorusi odbyły się 24 akcje protestacyjne z udziałem ponad 20 tys. osób. W sumie zatrzymano 442 osoby (w tym w Mińsku – 266), w aresztach pozostało 330 osób.
📌Dyrektorzy białoruskich przedsiębiorstw przejdą szkolenie, jak tłumić strajki. Na seminariach managerzy nauczą się, jak zarząd przedsiębiorstwa ma prowadzić „negocjacje” z „nastawioną agresywnie częścią robotników”.
📌Swiatłana Cichanouska, Wolha Kawalkowa i Pawieł Łatuszka spotkali się z ministrami spraw zagranicznych UE w Parlamencie Europejskim. Cichanouska przekazała Parlamentowi Europejskiemu listę białoruskich urzędników celem nałożenia na nich sankcji.
📌Pawieł Slun’kin, Pierwszy Sekretarz Departamentu Europy białoruskiego MSZ, na swoim profilu facebookowym poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska.
📌Zwolniono wykładowczynię Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, która koordynowała strajkiem uniwersytetu.
📌Dziś w białorusi ograniczono dostęp do trzech stron internetowych: funduszu charytatywnego „Białoruś przyszłości”, Dapamaży.by oraz oraz Funduszu Solidarności BYSOL.
📌Maryja Kalesnikawa pozostaje w areszcie – sąd oddalił apelację obrony.
📌Cypr jest gotów poprzeć wspólną decyzję UE o nałożeniu sankcji na białoruskich urzędników, jeśli UE nałoży restrykcje na Turcję, która prowadzi poszukiwania gazu na spornych wodach wschodnich.
Zdjęcia: Tut.by, News Now (YouTube)
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *