Podsumowanie wydarzeń 11 października

📌Wczoraj wieczorem zatrzymano Uładzimiera Kawałkina, założyciela platformy Petitions.by, na której Białorusini tworzą petycje i zbierają podpisy pod apelami do organów państwowych i organizacji. Na razie przyczyna zatrzymania jest niejasna.
📌Urzędniczka biura ONZ w Białorusi Anora Łanhar zatrzymana.
📌Siarhiej Dyleuski, członek Rady Koordynacyjnej, odszedł z Mińskiej Fabryki Traktorów po 12 latach pracy.
📌Anton Staszeuski, członek sztabu Cichanouskiej, został wczoraj zatrzymany. Przeszukano jego mieszkanie, skonfiskowano komputer i wszystkie telefony rodziny.
📌Ponad 100 000 demonstrantów ponownie wyszło na ulice Mińska, pomimo ulewnego deszczu. Marsz był brutalnie tłumiony przez milicjantów, wykorzystano armatki wodne do rozpraszania tłumu, granatow błyskowo-hukowych, a nawet strzelano w kierunku protestujących. Doszło do aresztowania wielu dziennikarzy. W Homlu zatrzymywano ludzi jeszcze zanim marsz się rozpoczął. Marsze odbyły się również w innych miejscach kraju, m. in. w Grodnie i Witebsku.
📌Woskriesienskij powiedział, że po spotkaniu z Łukaszenką w areszcie KGB polecono mu przygotowanie propozycji zmian w Konstytucji i przygotowanie koncepcji uwolnienia kilkunastu osób, które “nie są tak społecznie niebezpieczne dla naszego kraju, jak wydawały się na początkowym etapie”.
Zdjęcia: Nasza Niwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *