Zaangażowanie wojska, blokowanie internetu. Łukaszenka podpisuje ustawy o stanie wyjątkowym

Niektóre normy zostały zaprojektowane z uwzględnieniem doświadczeń reagowania na wydarzenia w 2020 roku.

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę „O zmianie ustaw o ochronie suwerenności i ustroju konstytucyjnego”.

Według dokumentu wprowadzane są zmiany w ustawie „O stanie wyjątkowym”, informuje służba prasowa Łukaszenki.

Powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego (poza klęskami żywiołowymi i katastrofami) są zamieszki, którym towarzyszy przemoc ze strony grupy osób i organizacji, które zagrażają życiu i zdrowiu ludzi, integralności terytorialnej oraz istnieniu państwa.

Jak stwierdzono w wyjaśnieniu, nie ustalono wcześniej, co dokładnie uważa się za zamieszki, co spowodowało niejednoznaczne zrozumienie podstaw wprowadzenia stanu wyjątkowego, zwłaszcza jeśli zamieszki trudno nazwać masowymi.

Dlatego dokument precyzuje, że zamieszki obejmują próby siłowej zmiany ustroju konstytucyjnego lub przejęcie władzy, powstanie zbrojne, masowe zamieszki, konflikty międzyetniczne i międzywyznaniowe.

Nowa ustawa precyzuje również listę możliwych środków i ograniczeń w przypadku stanu wyjątkowego. Podano, że prawo to jest opracowane z uwzględnieniem doświadczeń reagowania na wydarzenia w 2020 roku.

  • Tym samym listę uzupełnia wstrzymanie produkcji i dystrybucji produktów medialnych (w tym zagranicznych).
  • Ustanowienie specjalnej procedury akredytacji dziennikarzy, ograniczenie dostępu do zasobów internetowych i publikacji internetowych.
  • Doprecyzowano uprawnienia komendanta terytorium, na którym został wprowadzony stan wyjątkowy.
  • Zakres organów ścigania zaangażowanych w stan wyjątkowy poszerza się dzięki włączeniu organizacji paramilitarnych. Pozwoli to na wykorzystanie sił i środków Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, Komitetu Śledczego, Państwowego Komitetu Ekspertyz Sądowych, Departamentu Dochodzeń Finansowych na „pełnych podstawach prawnych”.
  • Uzupełnieniem zadań realizowanych przez wspomniane organa jest powstrzymanie zamieszek i zapewnienie ochrony porządku publicznego.
  • Ponadto zaangażowanie wojska w rozwiązywanie problemów w ramach systemu reagowania państwa jest zapisane w ustawie „O Siłach Zbrojnych Republiki Białorusi”. Nakreślono zadania: walka z terroryzmem, ochrona bezpieczeństwa publicznego, zaprzestanie masowych zamieszek, zagwarantowanie bezpieczeństwa ważnych osób i obiektów.

Ustawy o stanie wyjątkowym i stanie wojennym realizują postanowienia dekretu prezydenckiego nr 2 z 9 maja o ochronie suwerenności i porządku konstytucyjnego.

Przetłumaczone z https://svaboda.azureedge.net/a/31360353.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *