Wyniki kolejnego dnia przeszukań. Co wiadomo w tej sprawie?

➖ Przeszukano redakcję Radia Swaboda i mieszkania co najmniej trzydziestu osób: dziennikarzy Radia Swaboda, dziennikarzy Biełsatu i dziennikarzy niezależnych. Przeszukano także siedzibę związku zawodowego REP i organizacji praw człowieka TimeAct, mieszkanie prezesa Towarzystwa Języka Białoruskiego, działaczy na rzecz praw człowieka Inicjatywy Prawnej i innych. Przeszukano nawet mieszkania i domy tych osób, które już są za granicą.

➖ Niektórzy zostali zatrzymani po przeszukaniach: dziennikarze Biełsatu – Ihar Iljasz i Hanna Halota, dziennikarze Radia Swaboda – Aleh Hruzdziłowicz i Inesa Studzinskaja, dziennikarz i obrońca praw człowieka z Reczycy Andrej Miadzwiedzieu (ich status jest na razie nieznany). W przypadku wielu przeszukanych osób nie wiadomo, czy pozostają na wolności, czy zostały zatrzymane, np. dziennikarzy Alesia Daszczynskiego, Walancina Żdanko, Haliny Abakunczyk i Lubou Łuniou.

➖ Komitet Śledczy stwierdził, że powodem przeszukań był udział w protestach, ale w trakcie śledztwa rzekomo ujawniono „podejrzany przepływ środków finansowych”. Prorządowe kanały w Telegramie aktywnie publikują zdjęcia zniszczonych domów i mieszkań.

➖ Wiceprzewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy stwierdził: „Są gangi, które nie biorą pod uwagę ani przepisów, ani prawa”.

Przetłumaczone z https://t.me/belsat/54093

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *