WYKŁAD OTWARTY|POSTKOLONIALNE HISTORIOGRAFIE

Ostatnie wydarzenia na Białorusi zaskoczyły nie tylko samych aktorów tych wydarzeń, lecz także zagranicznych obserwatorów, przyzwyczajonych do niewyraźnej manifestacji zbiorowego Ja społeczeństwa białoruskiego. Innowacyjność rozmaitych form protestu polega w dużym stopniu na dekodowaniu języka ideologii, który władza staranie tworzyła przez ponad ćwierć wieku. Narracja o przeszłości zajmuje w tej rywalizacji nie ostatnie miejsce, gdyż zarówno władza, jak i społeczeństwo podejmują próbę dekonstrukcji, wręcz marginalizacji „wrogich” symboli i otaczających ich dyskursów. Trwa rywalizacja nie tylko o przyszłość, lecz i o przeszłość z jej symbolami, legitymizacją podjętych decyzji oraz tożsamościami. Pod tym względem protesty na Białorusi mogą posłużyć jako poligon doświadczalny do ewolucji ideowej na całej przestrzeni b. ZSRR.
Tematem przewodnim wykładu będzie to, w jaki sposób kształtuje się wiedza o przeszłości w społeczeństwach, które można odnieść do szeroko rozumianej kategorii postkolonialnych w wymiarze postsowieckim. W centrum uwagi będą nie tylko teoretyczne podłoża postkolonialnego odczytywania historii, lecz również konkretny przykład – postkolonialnej Białorusi.
Wykład otwarty pt. „Postkolonialne historiografie” jest jednym z wydarzeń w ramach cyklu spotkań prezentujących wydaną przez Instytut Historii Nauki PAN książkę pod tytułem „Postkolonialne historiografie. Casus jednego średniowiecza” autorstwa dr. Antona Saifullayeu’a.
WYKŁAD ODBĘDZIE SIĘ W ZOOM W PONIEDZIAŁEK 14 GRUDNIA, ROZPOCZĘCIE O 18:15
LINK
https://us02web.zoom.us/j/89236151151…
MEETING ID: 892 3615 1151
PASSCCODE: posthist

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *