Więźniowie polityczni otrzymują od Waskrasienskiego listy wzywające ich do napisania petycji o ułaskawienie

Jak dowiedział się Biełsat, więźniom politycznym odbywającym kary w otwartych zakładach karnych (tzw. chemia) proponuje się napisanie do Łukaszenki petycji o ułaskawienie do 31 sierpnia. Listy z tym apelem przychodzą w imieniu „Okrągłego Stołu Sił Demokratycznych” i są podpisane przez Juryja Waskrasienskiego. Zgodnie z dokumentem został przygotowany projekt ustawy o amnestii, który został przesłany do deputowanych Izby Reprezentantów i jest badany przez specjalną komisję. Przygotowywana jest lista osób do amnestii, a więźniowie polityczni są proszeni o „pomoc” w jej stworzeniu.

„Rozumiemy, jakie emocje odczuwasz. Krewni i przyjaciele czekają na Ciebie w domu. Możesz wrócić do wolnego życia, z korzyścią dla swojej rodziny, co jest tak potrzebne w obliczu bezprecedensowej presji ekonomicznej na nasz kraj” – czytamy w liście.

Według informacji Biełsatu wysłano 620 podobnych listów. Piszący petycję mają szansę na uwolnienie do 17 września, w ogłoszonym niedawno Dniu Jedności. Autorzy zachęcają do napisania petycji o ułaskawienie nie tylko więźniów, ale także wszystkie osoby, wobec których prowadzone są dochodzenia w sprawach politycznych.

Politolog Jury Waskrasienski określa siebie byłym członkiem sztabu wyborczego Wiktara Babaryki i pozycjonuje się jako główny mediator między władzą a opozycją. Sam Babaryka za pośrednictwem swoich prawników przekazał z aresztu śledczego informację, że „pan Waskrasienski nie był członkiem sztabu, nie należał do kręgu decydentów i nigdy nie otrzymał żadnych zleceń. Dlatego jest osobą nieuprawnioną”.

Latem 2020 roku Jury Waskrasienski koordynował zbieranie podpisów w Pierszamajskim rejonie Mińska dla kandydata na prezydenta Wiktara Babaryki. Został zatrzymany kilka dni po wyborach. Kilka dni później białoruskie państwowe kanały telewizyjne pokazały nagranie z przesłuchania, w którym Waskrasienski rzekomo zdał sobie sprawę, że masowe uliczne wydarzenia zamieniają się w niekontrolowany chaos, więc napisał do KGB i przyznał się do winy. Później wziął udział w spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką w areszcie KGB i wkrótce został zwolniony.

Następnie Waskrasienski stworzył inicjatywę „Okrągły Stół Sił Demokratycznych”, której głównym celem, według niego, jest nawiązanie relacji między opozycją a władzami.

Przetłumaczone z https://3beltv.eu/news/17-07-2021-palitvyaznyam-pryhodzyats-listy-ad-vaskrasenskaga-z-zaklikam-pisats-prashenni-ab-pamilavanni/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *