Swiatłana Aleksijewicz: w Białorusi utworzono nową Radę Koordynacyjną

Białoruska opozycja powołała nową Radę Koordynacyjną. Nazwiska jej członków są utrzymywane w tajemnicy. Pisarka Swiatłana Aleksijewicz opowiedziała o tym w wywiadzie dla niemieckiej gazety Der Spiegel, donosi RIA Novosti.

„Rady Koordynacyjnej opozycji już nie ma. Jej członkowie są albo w więzieniu, albo zostali wydaleni z kraju, albo uciekli. Utworzono nową Radę. Nazwiska jej członków są utrzymywane w tajemnicy ze względu na ich ochronę. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci społecznościowych” – powiedziała Aleksijewicz.

Aleksijewicz była członkiem prezydium Rady Koordynacyjnej wraz z sześcioma innymi znanymi osobami. Czworo z nich jest teraz zagranicą – sama Aleksijewicz, a także Pawieł Łatuszka, Siarhiej Dyleuski i Wolha Kawalkowa. Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak pozostają za kratami, Lilija Ułasawa została niedawno zwolniona z aresztu śledczego. Wielu zwykłych członków Rady Koordynacyjnej również zostało uwięzionych lub opuściło Białoruś.

Po utworzeniu Rady Koordynacyjnej Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne w sprawie próby przejęcia władzy. Sami członkowie Rady Koordynacyjnej wielokrotnie podkreślali, że ich celem jest zorganizowanie pokojowego przekazania władzy.

„Wiele nowych osób dołącza do Rady Koordynacyjnej, jest tam ciało zarządzające. Cały nasz ruch nadal działa. Są też nowi ludzie, tacy jak Bahracou. Są tam też inni ludzie, ale ich nazwiska nie są ogłaszane” – donosi Radio Swaboda.

Sama pisarka przebywa teraz w Niemczech, dokąd udała się na leczenie.

 

Źródło: https://euroradio.fm/svyatlana-aleksievich-u-belarusi-stvaryli-novuyu-kaardynacyynuyu-radu

https://euroradio.fm/aleksievich-patlumachyla-kaardynacyynaya-rada-zastaecca-ale-yosc-novyya-lyudzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *