Podcast: Rozśpiewana rewolucja na Białorusi

W rozmowach z Białorusinami powtarza się wątek głosu utraconego, czy raczej skradzionego przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Dzięki rewolucji Białorusini czują, że głos odzyskują i z niego korzystają. Śpiewają na ulicach, na osiedlach, w supermarketach. Nawet śpiew licealistów w szkołach jest symbolem oporu.

Piosenka jest odpowiedzią na przemoc reżimu. Nawet piosenki ludowe śpiewane pod biało-czerwono-białą flagą mają moc. Na murach pojawia się graffiti. Białoruska rewolucja tworzy własną kulturę i sztukę, przy której odradza się historia długo uśpionego narodu.

Jednym z hymnów białoruskiego przebudzenia, podobnie jak kiedyś w Polsce, stały się „Mury”. Andrej Chadanowicz, który przetłumaczył słowa Jacka Kaczmarskiego inspirowane piosenką katalońską, mówi, że nawet małe dzieci znają „Mury”. Białorusini śpiewają piosenki ludowe i pieśni religijne. Nasta Niakrasava nazywa to „rozśpiewaną rewolucją”.

W ciągu kolejnych miesięcy protestów rodzi się kultura i sztuka oporu. Zawodowi artyści i amatorzy piszą wiersze i felietony. Plastycy malują graffiti skrupulatnie niszczone przez władze, aby po kilku godzinach pojawić się na nowo. Białorusini korzystają z potęgi odkrytego głosu rozumiejąc związane z tym ryzyko.

W podcaście wykorzystano fragmenty następujących utworów:

„Mury” – w tłumaczeniu Andreja Chadanowicza i w wykonaniu Nasty Niakrasavej

„Peremen” – w wykonaniu zespołu Irdorath i demonstrantów

„Kupalinka” – z koncertu „Wstrzymać ogień” w Muzeum POLIN

„Mahutny Boża” – w wykonaniu muzyków filharmonii mińskiej podczas protestu

„Woiny Swieta” – wersja białoruska 2020 i protestujący uczniowie jednego z liceów

Zapraszamy do odsłuchania drugiego podcastu z cyklu przedstawiającego różne oblicza zmian zachodzących na Białorusi, przygotowanego przez portal partnerski www.new.org.pl

Podcast prowadzi Jarosław Kociszewski. W podcaście biorą udział: Andrej Chadanowicz, Nasta Niakrasava.

Obraz: new.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *