Punktowe podsumowanie wydarzeń 21 sierpnia

📌Swietłana Cichanouska spotkała się wczoraj z ministrem spraw zagranicznych Estonii Urmasem Reinsalu. „Biorąc pod uwagę nadchodzące groźby pod adresem członków Rady Koordynacyjnej, poprosiłam go, aby podniósł tę kwestię przed Radą Bezpieczeństwa ONZ” – powiedziała Cichanouska.

📌Wczoraj w obwodzie brzeskim zatrzymano 10 uczestników protestów z 10 i 11 sierpnia, którzy są podejrzani o to, że stosowali przemoc wobec funkcjonariuszy organów ścigania oraz niszczyli własność państwową na centralnych ulicach miasta.

📌Niektórzy członkowie Prezydium Rady Koordynacyjnej zostali wezwani do Komitetu Śledczego. Jako pierwszy przesłuchiwany był prawnik ze sztabu Wiktora Babaryki Maksim Znak, po nim Siergiej Dylewski, lider komitetu strajkowego MTZ, później – były dyrektor Teatru im. Kupały Paweł Łatuszko.

📌Nauczyciele, studenci i absolwenci Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego domagają się odebrania Łukaszence tytułu honorowego profesora tej uczelni.

📌Były członek Izby Reprezentantów, kierownik Federacji Lekkoatletycznej, Wadim Dewiatkowski, napisał na swoim profilu internetowym: “Łukaszenka nie jest moim prezydentem”.

📌Dziś rano odbyła się konferencja prasowa Swietłany Cichanouskiej.

📌Waluta zniknęła w wielu kantorach w Mińsku, a kursy wymiany gwałtownie wzrosły. “Na razie nie możemy powiedzieć, czy taki wzrost cen walut zagranicznych jest początkiem trendu wzrostowego w kraju na skutek sytuacji politycznej, czy jest zjawiskiem okresowym. Jeśli przez kilka dni utrzyma się ta tendencja wzrostowa będzie to świadczyć o dewaluacji białoruskiej waluty” – powiedział starszy analityk “Alpari”, Wadim Iosub.

📌Fundacja Strefa Solidarności zbiera środki na pomoc ofiarom represji na Białorusi, ze szczególnym uwzględnieniem dziennikarzy. Fundacja nie pobiera żadnych opłat ani prowizji od wpłacanych darowizn. Dane do wpłat można znaleźć na internetowej stronie fundacji: https://solidarityzone.org/?page_id=1707&fbclid=IwAR2UOvdzzI5zySaqPWSgOXob0Z1CjfxXyj60ODN71JE2dRTqIAoM9p2gnEU.

📌Szef komitetu strajkowego MTZ Siergiej Dylewski uważa, że będzie druga fala strajków. Pierwsza fala była bardziej jej próbą, a druga fala będzie prawdziwa” – powiedział Dylewski.

📌Dmitrij Kudielewicz z Biełaruśkalija poinformował, że został zatrzymany przez funkcjonariuszy KGB i przewieziony do wydziału. Poprosił tam o pójście do toalety skąd udało mu się uciec przez otwarte okno. Obecnie przebywa na Ukrainie.

📌Wlad Sakalouski, jeden z „didżejów zmiany”, który 6 sierpnia włączył piosenkę Wiktora Coja „Zmian” [red. „chcemy zmian”] na oficjalnej uroczystości na placu Kijowskim w Mińsku, został dziś ponownie zatrzymany.

📌Ponad sto osób ustawiło się w „Łańcuchu skruchy” przy Alei Dzierżyńskiego w Mińsku niedaleko aresztu tymczasowego przy ulicy Akreścina.

Zdjęcia: TUT.BY, KYKY.ORG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *