Prokuratura Generalna Białorusi wymyśliła, co odpowiedzieć na śledztwo Litwy w sprawie tortur, których sprawcami są białoruskie resorty siłowe

Prokuratura Generalna Litwy wszczęła pierwszą sprawę karną dotyczącą tortur, których sprawcami są białoruskie resorty mundurowe, ponieważ w naszym kraju wciąż nie wszczęto ani jednego takiego postępowania – pomimo tysięcy zgłoszeń i skarg. Jednak Prokuratura Generalna Białorusi postanowiła odpowiedzieć Litwie.

„W związku z Komunikatem Prokuratury Generalnej Republiki Litewskiej o wszczęciu śledztwa przedprocesowego na wniosek obywatela Białorusi Maksima Charoszyna Prokuratura Generalna Republiki Białoruś uważa, że należy zauważyć, co następuje.

Subiektywna interpretacja przez poszczególnych urzędników organu nadzorczego Litwy możliwości zastosowania w tym przypadku instytucji jurysdykcji powszechnej jest wykorzystywana jako środek ingerencji w sprawy wewnętrzne Republiki Białoruś.

Obecnie na wniosek wspomnianego obywatela właściwe organy Białorusi przeprowadzają kontrolę przedsądową, a decyzja zostanie podjęta zgodnie z prawem krajowym.

Biorąc to pod uwagę, Prokuratura Generalna Republiki Białoruś wysłała do MSZ informacje o potrzebie podjęcia odpowiednich środków reagowania w ramach działań departamentu polityki zagranicznej”.

Przypomnijmy, że biznesmen Maxim Charoszyn, obecnie mieszkający na Litwie, zwrócił się do litewskiej prokuratury, ponieważ został ciężko pobity 13 października w Mińsku: bito go kijami i pięściami, kilkakrotnie stracił przytomność. We wniosku wskazano organom ścigania, że mężczyzna, który pobił Charoszyna, wygląda jak były szef Głównego Urzędu do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją, a obecnie Dowódca Wojsk Wewnętrznych Nikałaj Karpienkau.

Zgodnie z prawem litewskim odpowiedzialność karna za przestępstwa, o których mowa w umowach międzynarodowych, jest stosowana niezależnie od obywatelstwa pokrzywdzonych i podejrzanych, a także miejsca popełnienia przestępstwa. Zasada ta nazywana jest jurysdykcją uniwersalną. [Stanowi ona, że w wyjątkowych przypadkach państwo może stosować swoje prawo karne wobec osób oskarżonych o popełnienie przestępstwa niezależnie od obywatelstwa sprawcy i ofiary, oraz niezależnie od miejsca popełnienia tego przestępstwa. – dr Marek Wasiński, Prawo międzynarodowe publiczne (wykład 2015/2016) – Część Szósta i ostatnia http://www.grocjusz.edu.pl/Materials/mw_w_pm_2016-VI.pdf  – przyp. tłum.]

Przetłumaczone z: https://kyky.media/news/genprokuratura-belarusi-v-yarosti-chto-litva-nachala-rassledovat-pytki-so-storony-silovikov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *