Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy o Białorusi

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy – Andrzej Duda, Gitanas Nausėda i Egils Levits w swoich wystąpieniach na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wspomnieli o Białorusi. Oto fragmenty ich wypowiedzi:

– Duda. 150 tys. Białorusinów otrzymało azyl i pracę w Polsce. Obiecałem, że Polska będzie domem dla naszych białoruskich braci. Kryzys migracyjny to hybrydowy atak reżimu białoruskiego na państwa NATO. W białoruskich więzieniach przebywają przywódcy mniejszości polskiej na Białorusi. Domagam się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i większej międzynarodowej solidarności z narodem Białorusi.

– Nausėda. Litwa stoi w obliczu bezprecedensowego hybrydowego ataku ze strony białoruskiego reżimu. Wykorzystując nielegalną migrację, białoruskie władze próbują wywierać presję na UE. Trzeba z tym walczyć. Rozpoczęcie komercyjnej działalności białoruskiej elektrowni jądrowej jest oburzające. Rozwiązanie kwestii tej elektrowni to kwestia bezpieczeństwa dla całej Europy.

– Levits. Łotwa potępia działania reżimu Łukaszenki. Posunął się nawet do uprowadzenia samolotu. Tworzy przepływy migracyjne do krajów sąsiednich, aby zdestabilizować Europę. Jedynym rozwiązaniem kryzysu na Białorusi są wolne i uczciwe wybory.

Przetłumaczone z https://t.me/kyky_org/22285

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *