Podsumowanie wydarzeń 8 października

📌Sąd odroczył rozpoznanie sprawy „Ministerstwo Informacji vs. Tut.by”. Roszczenie Ministerstwa Informacji zostało zawieszone do czasu rozpatrzenia tej kwestii przez Sąd Najwyższy.
📌Minister spraw zagranicznych Słowacji zdecydował się wycofać swojego ambasadora z Białorusi w geście solidarności ze swoimi polskimi i litewskimi partnerami.
📌Zmarł deputowany do Białoruskiej Izby Reprezentantów Leonid Pisanik. W związku z jego śmiercią Centralna Komisja Wyborcza powinna przeprowadzić wybory nowego deputowanego na miejsce poprzedniego, w których mogliby uczestniczyć kandydaci opozycyjni. Tymczasem Komisja poinformowała, że nie przeprowadzi żadnych wyborów z powodu braku jednego deputowanego.
📌Swiatłana Cichanouskaja spotkała się dzisiaj z prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą. Wcześniej odbyło się krótkie spotkanie Swiatłany Cichanouskaj z przedstawicielami białoruskiej diaspory.
📌Białoruski polityk Anatol Labiedźka został zatrzymany „za wykroczenie administracyjne”. Powodów zatrzymania dotychczas nie sprecyzowano.
📌Międzynarodowy Komitet Olimpijski może zakazać używania flagi Białorusi na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Ewentualny zakaz jest reakcją na list otwarty białoruskich sportowców, który został wysłany do MKOl wczoraj.
📌15 października Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi rozważy kwestię odebrania licencji prawnikowi Aleksandrowi Pylczance, obrońcy byłego kandydata na prezydenta Wiktara Babaryki i szefowej sztabu wyborczego Maryi Kalesnikawej.
Zdjęcie: Nasza Niwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *