Podsumowanie wydarzeń 6 października

📌Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau poinformował o odwołaniu „części ambasadorów akredytowanych w Białorusi”. Wcześniej litewskie MSZ powiadomiło o odwołaniu swojego ambasadora z Mińska.
📌Były ambasador Białorusi w Łotwie Wasil Markowicz został odwołany ze stanowiska i pozbawiony stopnia dyplomatycznego, ponieważ na spotkaniu społeczności białoruskiej ogłosił zwycięstwo Swiatłany Cichanouskiej w wyborach prezydenckich.
📌Najlepsza zawodniczka Białorusi Alaksandra Ramanouska została zwolniona z kadry narodowej we freestyle’u. Ramanouska jest mistrzynią świata we freestyle’u, “zawodniczką Białorusi 2019”, która ostro skrytykowała fałszowanie wyborów prezydenckich i milicyjną przemoc wobec pokojowo protestujących rodaków. Jest sygnatariuszką listu z żądaniami politycznymi wobec władz, członkinią Wolnego Stowarzyszenia Sportowców.
📌W Grodnie wznowiono zapisy na kartę Polaka.
📌Unia Europejska domaga się od władz białoruskich zaprzestania represji wobec ludności i ukarania odpowiedzialnych, a także rozpoczęcia dialogu z opozycją przy ewentualnej pomocy OBWE.
📌Redaktorka naczelna “Silnyje Nowosti” Hanna Jaksztas została ukarana grzywną w wysokości 540 rubli po trzech dniach więzienia.
Zdjęcie: Biełsat TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *