Podsumowanie wydarzeń 18 i 19 września

📌16 września sąd dzielnicy Frunziensk w Mińsku skazał dwóch fotoreporterów, Aliaksandra Wasiukowicza i Uladzia Hrydzina, na karę 11 dni aresztu.
📌Frakcja Europejskiej Partii Ludowej w Europarlamencie planuje wskazać członków Rady Koordynacyjnej jako kandydatów do nagrody im. Sacharowa.
📌Swiatłana Cichanouska sporządza sankcyjną „listę Tarajkouskiego”. Do listy będą dodane osoby zaangażowane w tortury, nielegalne aresztowania i znęcanie się nad zatrzymanymi.
📌CEO Deepdee i jeden ze współzałożycieli białoruskiej Fundacji Solidarności BYSOL, Jarosław Lichaczewski, będzie kontynuował inicjatywę Mikado, który z powodu nacisków politycznych na jego start-up PandaDoc przestał pomagać rezygnującym z pracy w strukturach siłowych funkcjonariuszom.
📌Dyrektor Państwowego Instytutu Socjologii Giennadij Korszunou złożył rezygnację.
📌Andrej Astapowicz – śledczy, który złożył rezygnację po protestach powyborczych, wystąpił o azyl polityczny w Polsce.
📌Wobec właścicieli budynku, w którym mieściła się siedziba Babaryki, została wszczęta sprawa karna za uchylanie się od płacenia podatków w szczególnie dużej kwocie na podstawie części 2 art. 243 kodeksu karnego Republiki Białorusi.
📌17 września Nowobelicki Sąd Rejonowy w Homlu skazał dziennikarza Jauhiena Mierkisa na areszt za rzekomy udział w „niedozwolonym wydarzeniu”.
📌Iwan Kraucou, członek Rady Koordynacyjnej, domaga się wszczęcia postępowania karnego przeciwko tym, którzy go „porwali”.
📌Od 17 września Białorusini mogą wjechać do Polski na podstawie wizy turystycznej.
Białoruscy turyści będą musieli przejść przez 10-dniową samoizolację.
📌Ministrowie spraw zagranicznych krajów nordyckich opowiedzieli się za nałożeniem sankcji na Mińsk.
📌Anatol Kotau złożył rezygnację „za porozumieniem stron” 18 sierpnia. Pracował jako zastępca naczelnika wydziału finansowania organów państwowych głównego departamentu finansowego administracji Prezydenta Białorusi.
📌18 września Alaksandr Łukaszenka wystąpił w Minsk Arienie przed zebranymi tam kobietami. Mówił tam m.in. o tym, że wybory nie były sfałszowane oraz o konieczności zamknięcia granic z Litwą i Polską oraz wzmocnienia granicy z Ukrainą.
📌MSW Białorusi rozpoczęło masową wysyłkę SMS-ów z prośbą o informowanie na temat przypadków używania „niezarejestrowanych symboli”. Zdaniem milicji, musi to pomóc w zachowaniu porządku i pokoju na mieście.
📌Areszt Maryi Kalesnikawej został przedłużony do 8 listopada.
Absolwenci i pracownicy wydziału fizyki Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego wysłali apel do Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi o zaprzestanie przemocy, przywrócenie rządów prawa i przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich zgodnie z prawem. Apel podpisało 350 osób.
📌Adwokatowi i członkowi prezydium Rady Koordynacyjnej, Maksimowi Znakowi, przedstawiono zarzuty w zw. z podżeganiem do działań zmierzającym do wyrządzenia szkody bezpieczeństwu Białorusi. Na znak protestu z zarzutami Maksim rozpoczął głodówkę.
📌Stany Zjednoczone, Polska, Litwa, Czechy, Ukraina i 24 inne kraje potępiły odłączenie Internetu w Białorusi.
📌Ksiądz Uładzimir Drobyszewski z Homla, który pojawił się na akcjach protestacyjnych, skazany na 10 dni aresztu.
📌18 września mieszkaniec Smolewicz oblał się benzyną i podpalił obok budynku smolewickiego Rejonowego Oddziału Spraw Wewnętrznych. Prawdopodobnie mężczyzna dokonał tego na znak protestu przeciwko działaniom funkcjonariuszy.
📌Polskie MSZ wzywa władze Białorusi, by nie zaostrzały sytuacji na granicy. Polska jest zaniepokojona komunikatem Łukaszenki o wzmocnieniu granicy z Polską, bo oznacza to podniesienie kwestii utrzymania bezpieczeństwa na wschodniej granicy kraju.
📌Wieczorem 17 września w Mińsku zatrzymano koordynatorkę wolontariatu Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Maryję Rabkową i jej męża Wadzima Żaromskiego.
📌Do połowy przyszłego tygodnia USA i Unia Europejska chcą ogłosić sankcje przeciwko Białorusi. Minister Spraw Zagranicznych Uładzimir Makiej zasugerował, iż odpowiedzią na sankcje względem Białorusi będzie usunięcie zagranicznych mediów z kraju.
📌Stany Zjednoczone, Polska, Litwa, Czechy, Ukraina i 24 inne kraje potępiły odłączenie Internetu w Białorusi. Odpowiednie oświadczenie opublikowano na stronie internetowej Departamentu Stanu USA.
Zdjęcia: Tut.by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *