Podsumowanie wydarzeń 14 października

📌Białoruski Dom w Warszawie zainaugurował inicjatywę Happy Mother’s Day, Belarus, polegającą na wysyłaniu kartek pocztowych obrazujących to, co dzieje się obecnie w Białorusi, do największych światowych mediów i organizacji. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wejść na stronę https://mothersdaybelarus.pl wybrać, podpisać i wysłać kartkę do wybranego medium lub organizacji.
📌Mistrzyni kraju w boksie tajskim, Aleksandra Sitnikowa, została zatrzymana, dzisiaj stanie przed sądem. Również wczoraj, wielokrotny mistrz świata w boksie tajskim, Jurij Bułat, został skazany na 15 dni aresztu.
📌Stan pobitego podczas zatrzymania Maksima Choroszyna pogorszył się. Mężczyzna ma poważne uszkodzenia czaszki.
📌Na platformie “Hołos” rozpoczęło się głosowanie przeciwko poprawkom do konstytucji, które władze chcą jak najszybciej wprowadzić.
📌Szwajcaria przyłączyła się do sankcji nakładanych przez Unię Europejską na Białoruś. Działania weszły w życie z dniem 13 października.
📌Według stanu na 13 października, w czasie protestów przeciwko fałszerstwom wyborczym w Białorusi zatrzymano co najmniej 14537 osób.
📌W Mińsku odbył się marsz kobiet z okazji Dnia Matki.
📌Ukraiński ambasador, Ihar Kizim, został wezwany do białoruskiego MSZ. Wręczono mu notę dyplomatyczną w związku z dekretem podpisanym przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dzięki temu dekretowi procedury (w tym migracyjne) dla białoruskich informatyków zostaną uproszczone na Ukrainie.
📌Alaksandra Hierasimienia pojechała do Wilna i stanęła na czele Białoruskiego Funduszu Solidarności Sportowej.
📌Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywa odważnych kobiet oraz polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego zostały nominowane do nagrody im. Sacharowa.
📌Poseł polskiego Sejmu Michał Szczerba ogłosił, że już w połowie listopada Białorusini, którzy mają “wizy humanitarne” będą mogli pracować w Polsce.
📌Wieczorem 14 października w Mińsku odbył się marsz zwolenników Łukaszenki. Wzięło w nim udział ok. 120 osób.
Zdjęcie: Nasza Niwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *