Podsumowanie wydarzeń 13 października

📌Rankiem 13 października polityk Uładzimir Szancau został zabrany z domu przez milicję. Departament Spraw Wewnętrznych Powiatu Leninskiego zamierzał sporządzić o nim raport na podstawie art. 23.34 k.c. za udział w pokojowej akcji protestacyjnej dn. 17 sierpnia, ale okazało się, że taki raport był już sporządzony, a polityk został nawet osądzony.
📌Ukraina dołączy się do sankcji wprowadzonych przez UE przeciwko Białorusi, a także rozważy kwestie przyłączenia się do nowych sankcji, po ich wprowadzeniu przez UE.
📌Swiatłana Cichanouska ogłosiła Narodowe Ultimatum. Jeśli do 25 października reżim nie spełni trzech warunków (rezygnacja Łukaszenki, koniec przemocy na ulicach, uwolnienie więźniów politycznych), 26 października rozpocznie się ogólnokrajowy strajk wszystkich przedsiębiorstw, zostaną zablokowane wszystkie drogi, wstrzymana sprzedaż w sklepach państwowych.
📌MSW: w poniedziałek zatrzymano 186 osób.
📌Siarhiej Dyleuski opuścił Białoruś, obecnie przebywa w Warszawie. Według rzecznika Rady Koordynacyjnej Antona Radniankoua, Dyleuski został zmuszony do wyjazdu, ponieważ obawiał się o swoje bezpieczeństwo.
📌Sekretarz stanu USA wezwał białoruskie władze do zezwolenia metropolicie Kondrusiewiczowi na powrót do kraju.
Zdjęcie: Biełsat TV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *