Podsumowanie wydarzeń 12 października

📌MSW: wczoraj zatrzymano 713 osób, 570 pozostaje za kratami.
📌Kanada, Austria i Łotwa potępiły stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.
📌Wobec dziennikarza Radia Swaboda Alesia Pileckiego wszczęto postępowanie administracyjne. Powodem jest obecność Pileckiego na marszu kobiet w Mińsku 5 września. Dziennikarz jednak nie brał udziału w akcji, relacjonował pochód, mając w tym czasie akredytację.
📌Ulicami Mińska przeszedł marsz emerytów, wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. Mińska milicja potwierdziła, że użyła gazu łzawiącego oraz granatów hukowych wobec uczestników
📌MSW: “protesty, które przeniosły się głównie do Mińska, stały się już zorganizowane i bardziej radykalne. W związku z tym funkcjonariusze organów spraw wewnętrznych i żołnierze wojsk wewnętrznych nie opuszczą ulic i jeśli zajdzie konieczność, będą używać specjalnych środków i broni bojowej”.
📌UE zaczęła przygotowywać nową listę sankcji dla Białorusi. Prawdopodobnie Łukaszenka znajdzie się na tej liście.
📌Sztaby Cichanouskiej, Capkały, Babaryki, Rada Koordynacyjna, Fundacja BySol zorganizowały nadzwyczajne spotkanie robocze. Wspólnie uzgodnili format współpracy, w celu spełnienia wszystkich żądań protestujących: przeprowadzenie nowych wyborów, śledztwo w sprawie zbrodni i przemocy wobec pokojowych demonstrantów, uwolnienie więźniów politycznych.
Zdjęcia: Nasza Niwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *