Podsumowanie wydarzeń 10 października

📌W piątek wieczorem wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell wezwał ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja. Borrell wezwał władze Białorusi do zaakceptowania wizyty przywódców UE w celu promowania dialogu w tym kraju.
📌Wielka Brytania zapowiedziała odwołanie swojego ambasadora z Białorusi. W Mińsku pozostają tylko szefowie misji dyplomatycznych Austrii i Włoch. Resztę ambasadorów europejskich wezwano do swoich stolic na konsultacje.
📌Alaksandr Łukaszenka odwiedził areszt śledczy KGB, gdzie spotkał się z przebywającymi w areszcie przedstawicielami Rady Koordynacyjnej i Zjednoczonego Sztabu.
📌Dziś na całym świecie odbyły się akcje solidarnościowe z Białorusią pod hasłem “You go girl! Women’s march for Belarus”. Akcje odbywały się m. in. w Polsce, Litwie (w Wilnie do marszu dołączyła Swiatłana Cichanouska), Estonii, Norwegii, Francji, Niemczech, Łotwie, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii.
📌Zmarł Waler Szczukin, obrońca praw człowieka, działacz opozycji, wielokrotny więzień polityczny. Od sierpnia Szczukin był w stanie krytycznym i przebywał w szpitalu.
📌Z okazji Międzynarodowego Dnia przeciw Karze Śmierci odbył się internetowy festiwal „Rock dla życia”. Występujący apelowali o wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci w Białorusi.
Zdjęcie: KYKY.ORG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *