Podsumowanie wydarzeń 1 września

📌Ponad 2000 studentów i wykładowców Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały w Grodnie podpisało petycję z listą postulatów, w tym nowych wyborów.
📌Pawał Siewiaryniec został oskarżony o udział w zamieszkach na podstawie artykułu 293.2. Politykowi o 2 miesiące przedłużono czas aresztu.
📌Aleksander Łukaszenko zwolnił ambasadora Białorusi w Hiszpanii i Stałego Przedstawiciela Białorusi przy Światowej Organizacji Turystycznej, Pauła Pustawoja.
📌Białoruscy aktywiści ogłosili 1 września „Dniem Solidarności”. Opozycja zaapelowała do obywateli, aby nie szli do pracy i nie podejmowali nauki.
📌Maria Kolesnikowa i sztab Wiktara Babaryki ogłosili utworzenie partii politycznej „Razem”.
📌Studenci największych uczelni przeszli ulicami Mińska. Funkcjonariusze OMON próbowali zatrzymać marsz, doszło do wielu zatrzymań.
📌Pracownicy 558. Zakładu Napraw Samolotów domagają się dymisji Aleksandra Łukaszenki, nowych wyborów, uwolnienia więźniów politycznych i śledztwa w sprawie przemocy. Pod zbiorową petycją podpisało się 400 osób.
📌31 sierpnia białoruska straż graniczna zatrzymała głowę katolickiego kościoła na Białorusi na granicy białorusko-polskiej. Kondrusiewicz nie został wpuszczony na Białoruś, zmuszono go do powrotu do Polski.
📌Eksperci ONZ ds. Praw Człowieka poinformowali o 450 udokumentowanych przypadkach tortur i znęcania się po wyborach prezydenckich na Białorusi.
📌Absolwenci, studenci i pracownicy Liceum BUP zebrali się na małą akcję protestacyjną. Część demonstrantów została zatrzymana.
📌Przedsiębiorca i były działacz Młodego Frontu, Iwan Szyła, został aresztowany na 6 dni.
📌Litwa pomogła 60 Białorusinom, w tym Swietłanie Cichanouskiej, których bezpieczeństwo i być może życie jest zagrożone.
📌Stany Zjednoczone mogą nałożyć na Rosję sankcje za ingerowanie w sprawy Białorusi.
📌Alaksander Budnicki, który zaginął 11 sierpnia w pobliżu miejsca tłumienia protestów, nie żyje.
Zdjęcia: Onliner, Tut.by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *