Podsumowanie drugiej połowy 17 oraz 18 sierpnia w punktach

– Obecnie w stanie strajku generalnego znajdują się ogromne zakłady produkcyjne Belaruskali i BMZ. Akcję protestacyjną poparły Naftan, Grodno-Azot, MAZ, Motor Plant, METZ, Hrodnażyłbuda, MZKT. Protestują pracownicy MTZ. Podobnie jak personel państwowych kanałów telewizyjnych swoje żądania przedstawili dziennikarze gazety „Gwiazda”.

-Dzisiaj ma się odbyć rozmowa telefoniczna Angeli Merkel z Władimirem Putinem, co może dać realną nadzieję na udział państw europejskich w rozwiązywaniu sytuacji na Białorusi. Jednocześnie niemiecki rząd zdementował słowa Aleksandra Łukaszenki o jego planowanej rozmowie z kanclerz Niemiec.

-Wczoraj wieczorem odbyły się protesty pod aresztami śledczymi na Waładarskaha i Akreścina. Przybyłej na miejsce Woldze Kawalkowej powiedziano, że na Akreścina nie ma więźniów politycznych.

-Ambasador Białorusi na Słowacji, Ihar Łaszczenia, po swoim oświadczeniu popierającym protestujących przestał pełnić swoją funkcję. Rezygnację ze swojego stanowiska złożył również szef departamentu Ameryki Północnej i Europy Zachodniej MSZ, Andrej Buszyła.

-Kraje Ameryki Północnej potępiły sfałszowane wybory na Białorusi. Minister Spraw Zagranicznych Kanady, Francois-Philippe Champagne, ogłosił, że jego kraj nie uznaje wyników wyborów i potępił akty przemocy. Natomiast prezydent USA, Donald Trump, nazwał sytuację na Białorusi straszną. Dodał, że Stany Zjednoczone bacznie ją obserwują.

-Ponad 300 funkcjonariuszy bezpieczeństwa otrzymało medale od Aleksandra Łukaszenki. Wśród odznaczonych znajdują się kierowcy więźniarek oraz pracownicy aresztów śledczych z całej Białorusi.

-Świetłana Cichanouska może wkrótce wrócić na Białoruś. Od 10 sierpnia była kandydatka na prezydenta przebywa na Litwie, dokąd wyjechała pod naciskiem białoruskich władz.

-Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały: „Sezonu teatralnego nie będzie!”. Po spotkaniu z ministrem Bondarem aktorzy teatru złożyli rezygnacje i dali ministrowi jeszcze jeden dzień na przywrócenie do pracy odwołanego dyrektora teatru, Pawła Łatuszki.

-Zwolniono redaktora naczelnego wydawnictwa „Zwiazda” – ostatniego państwowego dziennika wydawanego w języku białoruskim.

-Kolejny dyplomata białoruski, Ambasador w Hiszpanii, zareagował na sytuację w kraju i wezwał do ponownego przeliczenia głosów.

-Łukaszenka ogłosił, że uznaje działania Rady Koordynacyjnej w związku z przejęciem władzy i ostrzegł jej członków zapowiedzią „ostudzania” zapałów. W odpowiedzi Rada podkreśliła swój cel jako „nawiązanie dialogu oraz przeprowadzenie nowych i uczciwych wyborów”, a nie objęcie władzy.

-Dyrektora muzeum w Wołkowysku, członka Obwodowej Komisji Wyborczej, który odmówił popisania protokołu podliczonych głosów, znaleziono powieszonego. Zaginął 15 sierpnia.

-Parlament Litwy jednogłośnie nie uznał A. Łukaszenki za prawowitego prezydenta Białorusi.

-Władze miasta Grodna podjęły współpracę z protestującymi. Wypuszczono ludzi z aresztów, obiecano udostępnić pomoc techniczną i telewizyjny czas antenowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *