„Oni nie uważają nas za ludzi”. Skazani „chemicy” z Mozyrza złożyli skargę do Prokuratury Generalnej na kierownictwo

Więźniowie Otwartego Zakładu Karnego (OZK) nr 21, nazywanego potocznie „chemią” [w przeszłości osadzeni w takich zakładach pracowali głównie w zakładach chemicznych – przyp. tłum.], złożyli skargę zbiorową do Prokuratury Generalnej na warunki pobytu i niedopuszczalną postawę kierownictwa. Skargę podpisało około 60 z 83 skazanych.

 W skardze zbiorowej osadzeni zeznają o nadużyciach stanowiska przez szefa mozyrskiej „chemii” Dzmitryja Dywanouskiego oraz jego zastępców Dzmitryja Piwawarawa i Dzmitryja Astapowicza. Sygnatariusze narzekają na żarty, szyderstwa i upokarzające traktowanie skazanych, złe warunki życia i zwracają się do Prokuratury Generalnej o zbadanie faktów, które przedstawili w skardze zbiorowej.

Skazani z Otwartego Zakładu Karnego nr 21 szczególnie skarżyli się na to, że administracja Departamentu Egzekucji Kar Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obwodu homelskiego nie tylko ograniczyła ich wolność (zgodnie z wyrokiem), ale całkowicie im ją odebrała.

Na przykład, jak czytamy w liście, wolno im opuścić komendanturę, w której mieszkają, tylko w towarzystwie pracowników OZK. A to, zdaniem sygnatariuszy, stwarza wiele przeszkód dla skazanych: w szczególności w uzyskaniu opieki medycznej, ponieważ liczba personelu jest ograniczona, niewystarczająca, aby zapewnić wizyty lekarskie wszystkim osobom potrzebującym badań przesiewowych i zabiegów medycznych, zwłaszcza w czasie epidemii Covid-19.

Osadzeni „chemicy” narzekają w skardze, że liczba codziennych kontroli podwoiła się, wcześniej były 2-3 dziennie, a teraz – jest 6 lub więcej. I nie ma wyjątku nawet dla osób chorych, mających gorączkę lub inne problemy zdrowotne.

Kierownictwo zabrania również chorym siedzenia i leżenia na łóżkach. Temperatura w pomieszczeniu „kwarantanny”, w którym leżą pacjenci, nie przekracza +14 stopni. Chorzy nie otrzymali obiecanych dodatkowych koców. Dopiero 15 stycznia, podczas kontroli homelskiego Departamentu Egzekucji Kar, temperatura w tym pomieszczeniu wzrosła do +21 stopni.

„Chemicy” skarżą się również prokuratorowi, że nie wolno im chodzić do pracy w weekendy na życzenie za zgodą pracodawcy.

Skazanych oburza również brak możliwości powrotu do domu na kilka dni za dobre sprawowanie, pod warunkiem braku naruszeń reżimu, choć przepisy takie prawo im dają. Według sygnatariuszy skargi, kierownictwo OZK nr 21 nadużywa stanowisk służbowych i władzy, nie wypuszcza ludzi do domu z wymyślonych powodów.

Skazani są także niezadowoleni z faktu, że korespondencja, którą otrzymują od organów państwowych (sądu, prokuratury itp.) jest otwierana i czytana. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, kierownictwo „chemii” odpowiada, iż ​​ma obawy, że listy mogą zawierać narkotyki.

Nie są zadowoleni z pracowników i warunków bytowych w komendanturze. Kuchnia i prysznic działają tylko zgodnie z harmonogramem, który może nie pokrywać się z harmonogramem pracy skazanych. W rezultacie wielu pozostaje bez prysznica i gorącego jedzenia. W komendanturze jest sala sportowa, ale skazani nie mogą się tam dostać z niezrozumiałego dla nich powodu.

– Zastraszanie ze strony kierownictwa stało się po prostu nie do zniesienia – powiedział jeden z sygnatariuszy, Alaksandr. – Po prostu nie uważają nas za ludzi, stwarzają nam nieludzkie warunki. Mamy kontakty z osadzonymi z innych „chemii” i tam jest zupełnie inna sytuacja. Mogą wychodzić do miasta i wracać na trzy dni do domu, widzą swoje dzieci i żony.

Podczas przygotowywania publikacji sygnatariusze poinformowali korespondenta, że kierownictwo „chemii” dowiedziało się o skardze, a organy nadzoru już dzwonią do sygnatariuszy i pytają, czy dobrowolnie złożyli swoje podpisy, zaś jednemu z organizatorów zbierania podpisów już przypisano naruszenie reżimu (zgodnie z prawem, trzy naruszenia, a skazany jedzie do „strefy”).

Biełsat będzie informować czytelników o sytuacji OZK nr 21.

Hanna Kawalczuk, belsat.eu

Przetłumaczone z https://blstv.eu/news/yany-nas-za-lyudzej-ne-lichats-asudzhanyya-himiki-z-mazyra-paskardzilisya-u-genprakuraturu-na-kiraunitstva/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *