Na Białorusi wciąż dzieje się dużo.

Na Białorusi wciąż dzieje się dużo. Rozważamy trochę inny format informowania – podsumowanie raz dziennie wydarzeń. Poniższy tekst został napisany przez osobę, dla której polski nie jest pierwszym językiem. Pytanie do Was, co myślicie o takim formacie?
W czwartek minął czterdziesty dzień protestów.
1) Aleksander Łukaszenka ogłosił, że granice z Polską i Litwą powinny zostać zamknięte, a na granicy z Ukrainą zaproponował zaostrzenie kontroli. Nie jest jeszcze jasne, czy chodzi o zamknięcie granic w dosłownym tego słowa znaczeniu, czy po prostu o wzmocnienie kontroli.
2) Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. Europosłowie zapowiedzieli, że nie uznają Aleksandra Łukaszenki za prawowitego prezydenta po upływie jego kadencji. Opowiedzieli się też za rozszerzeniem listy urzędników objętych zakazem wjazdu do UE. Parlament Europejski postuluje również zamrożenie pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju dla reżimu Łukaszenki, a w zamian proponuje wspieranie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.
3) Liderka narodowa i była kandydatka na prezydenta Swietłana Cichanowska ogłosiła rozpoczęcie prac nad tzw. Listą Aleksandra Trajkowskiego. To lista urzędników i funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy byli zaangażowani w pacyfikacje, aresztowania i stosowanie przemocy wobec uczestników pokojowych protestów. W tej chwili lista liczy ponad 400 osób i nosi imię pierwszej osoby zabitej 10 sierpnia przez funkcjonariuszy organów ścigania podczas protestu w Mińsku.
4) Polska straż graniczna zdecydowała się, pomimo sytuacji z COVID-19, zezwolić Białorusinom z wizami Schengen i polskimi wizami turystycznymi na wjazd do kraju. Wcześniej uprawnione były do ​​tego wyłącznie osoby posiadające zezwolenie na pobyt, kartę Polaka, wizę pracowniczą, paszport dyplomatyczny lub legitymację studencką polskiej uczelni. Turyści z Białorusi będą jednak musieli przejść 10-dniową kwarantannę.
5) Publikacje bez zdjęć. Tak zareagowały strony internetowe niezależnych białoruskich mediów na aresztowanie fotoreporterów Aleksandra Wasukowicza i Uladzislaua Gridina. Decyzją sądu zostali oni aresztowani na 11 dni za udział w niesankcjonowanym proteście 13 września w Mińsku. Dziennikarze relacjonowali wówczas Marsz Bohaterów.
6) W Grodnie kobiety w sukniach ślubnych zorganizowały mini występ w biało-czerwono-białej kolorystyce. To jedna z wielu akcji solidarności z Białorusinami represjonowanymi z przyczyn politycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *