Komendant mińskiego OMON-u Bałaba wymienił „najpaskudniejszy” sposób nękania służb mundurowych

Dowódca mińskiego OMON-u Dźmitrij Bałaba stał się jednym z bohaterów reportażu gazety prezydenckiej. Wypisaliśmy kilka cytatów:

Dźmitrij Bałaba. Źródło: sb.by

 

➤ „OMON to duża rodzina, w której wszyscy się wspierają, brat brata. To moje życie, moje przeznaczenie”.

➤ „To, że teraz na nasz oddział leją się pomyje… wiecie, dzieje się to na całym świecie. Któremu przestępcy podobają się tego rodzaju struktury? Taki jest ich cel: kosztem niewielkiej krwi sprawić, by w społeczeństwie panował spokój i porządek”.

➤ „Przychodzi do nas młodzież. Dla mnie są jak synowie, których należy uczyć, wychowywać, o których należy dbać. Mam dwóch synów. Obaj służą w OMON-ie, starszy jest już oficerem”.

➤ „Tylko ślepy nie widzi, że [protesty] są zarządzane z zagranicy. Organizatorzy zamieszek jednak połamali sobie zęby na Białorusi już w pierwszych dniach. Chcieli jednym skokiem przejść do damki [ruch w warcabach – przyp. tłum.], ale nie mogli, dzięki skoordynowanej pracy wszystkich jednostek. Nie udało się jednym ruchem – zadziałały inne punkty planu: zatrzymać przedsiębiorstwa, zniszczyć gospodarkę, wpłynąć na lekarzy, studentów, pod każdym względem rozgrzać tłum protestujących… władze nie zaprzeczają, że w kraju są problemy i rozwiązują je kompleksowo, poprzez dialog ze społeczeństwem”.

➤ „Najpaskudniejsze jest to, że na ekstremistycznych czatach wzywano do przeprowadzania ataków terrorystycznych w przedszkolach i szkołach, do których chodzą nasze dzieci, abyśmy byli bardziej rozmowni. Powiem tak: to byłaby ostatnia rzecz, jaką zorganizowaliby w swoim życiu”.

➤ „Dla rodziny on [spalony dom rodzinny Bałaby] był jak pamięć o babci. Kiedy jej zabrakło, zostawiliśmy wszystko tak, jak było za jej życia — w tym samym miejscu stała jej maszyna do szycia, ikona, tak samo zaścielone łóżka… urodziłem się tam, dorastałem. Chodziłem do szkoły, stamtąd zostałem powołany do wojska. A potem – pójdziesz na grób, przyniesiesz kwiaty. Po podpaleniu byłem tam tylko raz. Boli, oczywiście. Ale nic, przeżyjemy”.

 

Przetłumaczone z: https://kyky.org/news/glava-minskogo-omona-balaba-nazval-samyy-paskudnyy-sposob-travli-silovikov

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *