Dlaczego władze ogłosiły założyciela NEXTA terrorystą i czy teraz można być subskrybentem jego kanału

W czwartek okazało się, że KGB Białorusi umieściło założyciela kanału telegramu NEXTA Stepana Putiło i byłego głównego redaktora Ramana Protasiewicza na liście osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną. Na tej liście Putiło i Protasiewicz są jedynymi Białorusinami. Lista ta składa się głównie z islamskich radykałów z różnych krajów, w tym bojowników Al-Kaidy i Państwa Islamskiego. MBH Media dowiedziało się od obrońców praw człowieka i prawników, co oznacza nowy status dla jego właścicieli oraz subskrybentów kanałów telegramowych.

Wiceprzewodniczący Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Walentin Stefanowicz uważa, że teraz nawet subskrypcja tego kanału telegramu może być podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego. Powiedział, że wcześniej w podobnych przypadkach chodziło głównie o grzywny, ale po uznaniu twórców NEXTA za terrorystów, służby mogą zacząć działać ostrzej. „Mamy teraz bardzo szerokie podejście do prawa w kraju. Nigdy nie wiadomo, jak to będzie interpretowane” – ubolewa Stefanowicz. Zgodnie z artykułem 17.11 Kodeksu administracyjnego RB rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych zawartych na odpowiedniej liście podlega karze grzywny od 10 do 50 stawek bazowych. Możliwy jest również areszt administracyjny na okres do 15 dni. Ponadto przewiduje się konfiskatę „przedmiotu przestępstwa administracyjnego” (może to dotyczyć np. telefonu komórkowego).

Po uznaniu Putiły i Protasiewicza za terrorystów media ryzykują prześladowanie nawet za wzmiankę o twórcach NEXTA lub ich projekcie – uważa obrońca praw człowieka. Podkreśla przy tym, że nie ma prawdziwych podstaw do takich działań. „Wezwania do udziału w demonstracji nie są ekstremizmem ani terroryzmem. Ich organizacja – również” – zaznaczył Stefanowicz.

Umieszczenie Putiły i Protasiewicza na liście terrorystów może stwarzać dla nich problemy także za granicą, ponieważ Białoruś wymienia się informacjami o poszukiwanych z władzami innych krajów – zauważa adwokat Anton Gaszyński. Chodzi np. o automatyczne zamrożenie kont — w ten sposób władze białoruskie mogą próbować zablokować finansowanie kanału telegramowego.

Prawnik przypomniał również, że NEXTA Live zmieniła nazwę na HEXTA Live w październiku, wkrótce po tym, jak sąd uznał sam kanał i jego logo za materiały ekstremistyczne. Gaszyński nie wyklucza, że decyzja o umieszczeniu twórców projektu na liście terrorystów ma ułatwić pracę służbom, które teraz nie będą musiały za każdym razem iść do sądu po nowe orzeczenia podobne do pierwszego. „Niezależnie od tego, jak kanał zostanie nazwany, jeśli dane osoby go prowadzą, zostanie uznany za terrorystyczny” – wyjaśnił adwokat. Zasugerował również, że czytelnikom kanału lub tym, którzy opublikują wiadomości stamtąd, jeśli zechcą, będą mogli postawić zarzuty karne. Zgodnie z artykułem 130 Kodeksu karnego RB za „umyślne działania mające na celu wzbudzenie rasowej, narodowej, religijnej lub innej społecznej wrogości” grozi do pięciu lat więzienia, a jeśli dojdzie do poważnych konsekwencji — od pięciu do dwunastu lat.

https://www.the-village.me/village/city/news-city/285953-nexta-terror

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *