David Marples, specjalista do spraw Białorusi, Ukrainy i Rosji, pracujący na Uniwersytecie Alberty w Edmonton, prognozuje, jak długo Łukaszenka pozostanie u władzy

„Myślę, że to kwestia miesięcy” — wyjaśnił Marples. Wątpię, by utrzymał się przy władzy przez cały rok. Ponieważ fundament jego władzy stopniowo zanika. Gospodarka się chwieje. Nie ma poparcia w narodzie; dzisiejsze poparcie narodu jest znacznie słabsze niż, powiedzmy, 9 sierpnia, a 9 sierpnia było znacznie słabsze niż trzy miesiące wcześniej. Jego popularność spada cały czas. I pomimo tych wszystkich uwięzień [protestujących w areszcie], tortur i bicia, ludzie są całkowicie przekonani, że system musi się zmienić i są zdeterminowani, aby kontynuować walkę. Jest to ważny czynnik, gdy ludzie decydują się nie poddawać.

Ludziom błysnął promyk nadziei, że sami mogą przejąć władzę i był to dla nich piękny moment. Teraz robi się coraz ciemniej — ciemniej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 26 lat, a mimo tego ludzie widzą drogę przed sobą. Łukaszenka nie ma już nic do zaoferowania. Jest teraz jak nagi król. Tak, może pozostać u władzy, dopóki lojalni pozostają wojskowi, służby bezpieczeństwa, KGB. Kiedy jednak pojawią się pierwsze oznaki nielojalności wśród tych grup, natychmiast odejdzie. I może się to zdarzyć dość szybko”.

Przetłumaczone z: https://t.me/kyky_org/10234

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *