Czwarty raz zatrzymano lekarza Rusłana Badamszyna

Wieczorem 14 stycznia – po raz czwarty – zatrzymano neurologa Rusłana Badamszyna. Stało się to na ulicy Nikiforowa w Mińsku. Jego nazwisko znalazło się na listach zatrzymanych, które prowadzą wolontariusze. Później informacje o zatrzymaniu lekarza oraz nagranie wideo tego momentu pojawiły się na kanale „Biełyje Chałaty” na Telegramie.

Na filmiku można zobaczyć duży samochód i cztery niezidentyfikowane postaci, stojące nad mężczyzną, który leży na śniegu. On krzyczy i prosi o pomoc.

Osoba nagrywająca film prosi, aby mężczyznę puszczono. W tle mówią: „Przecież to jest człowiek!” – i ostrzegają, że zaraz zadzwonią na milicję.

Fakt, że zatrzymany to neurolog Rusłan Badamszyn, potwierdza jego znajoma, która tego wieczoru znajdowała się w pobliżu – stała po drugiej stronie ulicy na przystanku i widziała zajście.

Natalia, krewna lekarza, również potwierdziła, że go zatrzymano. Powiedziała TUT.BY, że obecnie Rusłan i jego rodzina chorują na COVID-19. Około 19:30 14 stycznia poszedł do polikliniki. Prawdopodobnie w drodze do domu został zatrzymany.

– Jak powiedzieli nam ludzie, którzy widzieli, co się stało, zatrzymanie miało miejsce w pobliżu 8. polikliniki na ulicy Nikiforowa. Nasza rodzina pół nocy błagała o wypuszczenie go z Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych. Bez rezultatu. Obecnie Rusłan przebywa w izolatce na Akreścina.

Rusłan Badamszyn pracuje jako neurolog. W 2020 po wyborach prezydenckich był więziony trzykrotnie. W sumie w areszcie przebywał 32 dni.

Przetłumaczone z https://t.me/tutby_official/21525

https://news.tut.by/society/714907.html?tg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *