Podcast: Cyberpartyzanci w walce z analogową władzą na Białorusi

Przez lata rząd w Mińsku rozwijał branżę IT nie rozumiejąc, że staje się ona nie tylko dochodową gałęzią gospodarki. Wokół niej zgromadzili się wykształceni, ale także otwarcie myślący ludzie, którym przeszkadzają ramy wytyczane przez autorytarną władzę. Branża IT stała się wizytówką Białorusi. Władza nie doceniła społecznych skutków tego faktu. W rezultacie analogowy reżim zaatakowali cybernetyczni partyzanci. To niezwykłe zjawisko, które niesie także ryzyko rozprzestrzenienia przemocy.

Bardzo wielu młodych ludzi związanych z branżą nowych technologii włączyło się w protesty przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Jedną z wyjątkowych form walki z władzą stała się aktywność cyberpartyzantów. Samo odniesienie do wojny partyzanckiej na Białorusi ma ogromne znaczenie. Jednak nawet cybernetyczna przemoc w odpowiedzi na brutalną siłę milicji niesie ze sobą niebezpieczeństwa.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu o cyberpartyzantach z cyklu przedstawiającego różne oblicza zmian zachodzących na Białorusi, przygotowanego przez portal partnerski www.new.org.pl

Podcast prowadzi Jarosław Kociszewski. W podcaście biorą udział: Almira Ousmanova, Olga Dryndowa, Alena Aharelysheva, Nasta Niakrasava, Maxim Rust, Aleksandr Papko, Paweł Usow, Anton Saifullayeu, Veronika Laputska.

W podcaście wykorzystano fragmenty piosenki „Tri Charapachi” zespołu NRM śpiewanej przez demonstrantów białoruskich.

Obraz: new.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *