Białorusko-rosyjskie stosunki gospodarcze

Wieloletnie funkcjonowanie w ramach ZSRR sprawiło, że nawet po jego rozpadzie Białoruś nadal jest silnie powiązana gospodarczo z Rosją. W niektórych sektorach można nawet mówić o komplementarności obu krajów. Taki zresztą był zamysł sowieckich planistów- stworzenie spójnego ekonomicznie państwa.

Utrzymanie tych bliskich związków trzy dekady po upadku ZSRR jest również efektem świadomej polityki rządzących oboma krajami. Rosyjscy prezydenci Borys Jelcyn i Władimir Putin dążyli do utrzymania Białorusi w sferze rosyjskich wpływów. Zaś Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka we wsparciu gospodarczym Moskwy widzi gwaranta swej władzy politycznej.

W poniższym tekście przyjrzymy się głównym elementom tych związków. Opiszemy handel dwustronny, kontakty w sektorze energetycznymi, projekty integracyjne oraz relacje finansowe. Spróbujemy zastanowić się, co charakteryzuje stosunki tych obu ,,bratnich” jak często lubią mówić politycy obu krajów.

Pełna wersja analizy autorstwa Kacpra Wańczyka jest dostępna w drugim raporcie działającej w ramach Studium Europy Wschodniej UW Grupy Analitycznej ,,Białoruś w regionie” pt. “W dusznym uścisku brata. Relacje białorusko-rosyjskie 2020-2021”. Raport jest dostępny do pobrania na stronie SEW UW.

Autor: Grupa Analityczna “Białoruś w regionie”

Grupa Analityczna „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”, działająca przy Studium Europy Wschodniej UW, powstała w 2020 roku jako odpowiedź na wydarzenia, rozpoczęte w sierpniu 2020 roku w Białorusi. Głównym celem Grupy jest analiza zjawisk zarówno wewnątrzkrajowych, jak i regionalnych, na różnych płaszczyznach: zmiany systemu, polityki, gospodarki, społeczeństwa, kultury, relacji międzynarodowych. Od początku swojego istnienia Grupa nosiła tytuł „Białoruś w regionie”, natomiast po lutym 2022 roku fokus zainteresowań ekspertów i ekspertek Grupy w sposób naturalny znacząco rozszerzył o zagadnienia ukraińskie, i w październiku 2022 roku nazwę Grupy zmieniono na „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”. Pierwszym kierownikiem Grupy był amb. Jerzy Marek Nowakowski, a od października 2022 jest nim prof. Henryk Litwin. Grupa składa się z ekspertów i ekspertek o uznanym dorobku naukowym i analitycznym z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Prace zespołu rozpoczęły się pod koniec grudnia 2020 roku. Grupa Analityczna działa na zasadzie think-tanku, a przy opracowaniu poszczególnych zagadnień są zapraszani doświadczeni eksperci z danej dziedziny.

Zobacz wszystkie wpisy od Grupa Analityczna “Białoruś w regionie” → Zobacz całą redakcję portalu →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *