Białorusko-rosyjskie stosunki gospodarcze

Wieloletnie funkcjonowanie w ramach ZSRR sprawiło, że nawet po jego rozpadzie Białoruś nadal jest silnie powiązana gospodarczo z Rosją. W niektórych sektorach można nawet mówić o komplementarności obu krajów. Taki zresztą był zamysł sowieckich planistów- stworzenie spójnego ekonomicznie państwa.

Utrzymanie tych bliskich związków trzy dekady po upadku ZSRR jest również efektem świadomej polityki rządzących oboma krajami. Rosyjscy prezydenci Borys Jelcyn i Władimir Putin dążyli do utrzymania Białorusi w sferze rosyjskich wpływów. Zaś Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka we wsparciu gospodarczym Moskwy widzi gwaranta swej władzy politycznej.

W poniższym tekście przyjrzymy się głównym elementom tych związków. Opiszemy handel dwustronny, kontakty w sektorze energetycznymi, projekty integracyjne oraz relacje finansowe. Spróbujemy zastanowić się, co charakteryzuje stosunki tych obu ,,bratnich” jak często lubią mówić politycy obu krajów.

Pełna wersja analizy autorstwa Kacpra Wańczyka jest dostępna w drugim raporcie działającej w ramach Studium Europy Wschodniej UW Grupy Analitycznej ,,Białoruś w regionie” pt. “W dusznym uścisku brata. Relacje białorusko-rosyjskie 2020-2021”. Raport jest dostępny do pobrania na stronie SEW UW.

Autor: Grupa Analityczna “Białoruś w regionie”

Zespół badawczy powołany w ramach Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego działający na zasadach think tanku. Zespół składa się z ekspertów i analityków, którzy zajmują się badaniami współczesnej Białorusi na różnych płaszczyznach. W skład grupy analityczną wchodzą: Jerzy Marek Nowakowski (kierownik grupy), Maxim Rust (sekretarz), Katarzyna Bieliakowa, Justyna Olędzka, Aliaksandr Papko, Andrzej Pukszto, Oleksandr Shevchenko, Pavel Usov, Kacper Wańczyk.

Zobacz wszystkie wpisy od Grupa Analityczna “Białoruś w regionie” → Zobacz całą redakcję portalu →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *