Afera e-mailowa w Polsce: jak premier chciał wykorzystać sytuację w Białorusi do polityki wewnętrznej

„Z całym szacunkiem dla walki Białorusinów, to też jest polityczne złoto dla nas” – napisał szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w e-mailu, który wyciekł w przestrzeń publiczną ze skrzynki pocztowej szefa jego biura Michała Dworczyka.

O sytuacji poinformował portal informacyjny Onet.pl, zauważając, że wyciek z tej korespondencji pokazuje, jak Morawiecki chciał wykorzystać sytuację w Białorusi dla swoich celów politycznych.

W jednym z e-maili ze zhakowanej skrzynki Dworczyka, Morawiecki przedstawia pomysł zaproszenia ówczesnego sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo na szczyt dotyczący Białorusi. Morawiecki wskazuje również na dwa aspekty sytuacji w Białorusi, które są korzystne dla polskich władz w relacjach z opozycją i byłym premierem Polski Donaldem Tuskiem, a także z grupą koalicyjną kierowaną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Według Onetu z e-maila Morawieckiego wynika również, że sytuacja powyborcza w Białorusi skłoniła rząd Morawieckiego do opracowania planu „Solidarność z Białorusią” (jeden z roboczych tytułów to „Plan premiera Mateusza Morawieckiego dla Białorusi”), w którym pojawiły się punkty o wsparciu represjonowanych Białorusinów, program stypendialny dla studentów i naukowców, a także pomoc w wjeździe do Polski i pomoc niezależnym mediom, takim jak Biełsat, Karta’97, Radio Racyja.

Afera z wyciekiem prywatnej korespondencji ze skrzynki pocztowej Michała Dworczyka wybuchła w Polsce na początku czerwca, kiedy w sieci zaczęły pojawiać się zrzuty ekranu przedstawiające rzekomą korespondencję Dworczyka z premierem i innymi urzędnikami państwowymi.

Jarosław Kaczyński, wicepremier Polski, szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego i lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oskarżył Rosję o cyberataki na dużą skalę, które dotknęły polityków różnych szczebli.

„Najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie i posłowie o różnych poglądach politycznych zostali zaatakowani” – powiedział Kaczyński 18 czerwca.

Opozycja zauważyła, że ​​mimo prywatnych adresów e-mail, pojawiały się kwestie związane z funkcjonowaniem państwa, w tym dotyczące uzbrojenia polskiej armii, co ujawniało szczegóły negocjacji z innymi państwami w dziedzinie obronności.

 

Przetłumaczone z https://svaboda.azureedge.net/a/31357637.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *