Punktowe podsumowanie wydarzeń 20 sierpnia

📌Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się z niezarejestrowanym kandydatem na prezydenta Białorusi Walerym Cepkałą. Cepkała podziękował Polsce za wsparcie społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. Dodatkowa pomoc zostanie przyznana w ramach “Planu solidarności z Białorusią”, którego powstanie ogłosił niedawno premier Mateusz Morawiecki.

📌Pracownikom BelAZu zabroniono używania telefonów komórkowych w pracy. Pojawił się również zakaz poruszania się po zakładzie jeśli nie jest to konieczne. Takie warunki pracy zostały opisane w nowym zarządzeniu.

📌Stephen Fry wsparł Białorusinów. Aktor, pisarz, reżyser i komik zwrócił się do rządu brytyjskiego z prośbą o poparcie opracowanych przez UE sankcji wobec osób odpowiedzialnych za przemoc i oszustwa wyborcze na Białorusi.

📌Co najmniej 30% okręgów wyborczych na Białorusi sfałszowało wyniki głosowania. Strona białoruskiego projektu “Głos” opublikowała pierwsze dane o tym, jak faktycznie głosowali Białorusini.

📌Rosyjski opozycjonista i założyciel Fundacji Antykorupcyjnej Aleksiej Nawalny, który komentował protesty na Białorusi, trafił do szpitala z podejrzeniem otrucia – poinformowała rzeczniczka polityka Kira Jarmysz.

📌Orange Polska i nju mobile obniżają ceny połączeń międzynarodowych z Polski na Białoruś. Nowe stawki będą obowiązywały do 2 września.

📌Utworzenie Rady Koordynacyjnej ds. Przekazania Władzy stało się powodem do wszczęcia sprawy karnej w ramach artykułu dotyczącego przejęcia władzy.

📌Inspekcja podatkowa zaczęła zwracać się do białoruskich przedsiębiorców z pytaniem o niskie wynagrodzenia pracownikom. Przedsiębiorcy są zmuszeni do pisemnego tłumaczenia się na temat wynagrodzeń.

📌Działacze wspierający Łukaszenkę mają nową taktykę – zaczęli działać po nocach. Dzisiaj w nocy został oblany farbą dom Pawła Łatuszki, byłego ministra kultury, który otwarcie wspierał protestujących. Oprócz tego w różnych dzielnicach Mińska porysowano i przebito opony kilku samochodom, które posiadały symbole protestu.

📌Dziś w Wołkowysku odbył się pogrzeb Kanstantina Szyszmakowa, członka komisji wyborczej, który zgłosił fałszowanie wyników wyborczych. Został pochowany w zamkniętej trumnie, nadal nie podano powodu jego śmierci.

📌Szef białoruskiego MON zapowiedział rozpoczęcie manewrów pod Grodnem.

📌Administracja Aleksandra Łukaszenki nie podjęła negocjacji z Radą Koordynacyjną zainicjowaną przez Swietłanę Cichanouską. Członkowie Rady zadzwonili do Administracji Prezydenta, aby porozmawiać o swoich celach i zadaniach, ale nie usłyszeli odpowiedzi.

📌Kreml prowadzi dialog z Unią Europejską w sprawie Białorusi.

📌Maria Kolesnikowa nagrała apel do sił bezpieczeństwa: „Chcemy żyć w wolnym, niezależnym i stabilnym kraju. (…) Jeśli aresztujecie i postawicie przed sądem tych, którzy poniżali niewinnych cywilów, zostaniecie bohaterami”.

Zdjęcia: Belsat TV, TUT.BY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *