Mińszczanie wraz z rachunkami za media otrzymali teksty „prostujące” informacje podawane w niezależnych mediach

Kilku czytelników Biełsat TV poinformowało, że na odwrocie rachunków za media znaleźli poniższy tekst.

Tekst opowiada „straszne historie” o biało-czerwono-białej fladze, a także podaje dane, z których rzekomo wynika, że ​​większość Białorusinów popiera Łukaszenkę i sprzeciwia się protestom.

Treść załączonego do rachunków tekstu:

Uwaga!

Nie dajcie się oszukiwać! Mity o biało-czerwono-białej fladze.

 

Historia pochodzenia

Przed wydarzeniami 1917 roku ten element narodowej symboliki nie istniał. Dlatego należy pamiętać, że twierdzenia o rzekomym starożytnym pochodzeniu biało-czerwono-białej flagi to wygodny, pseudohistoryczny mit, narzucony Białorusinom.

 

O roli Białoruskiej Republiki Ludowej

Samozwańcza Białoruska Republika Ludowa przyjęła biało-czerwono-białą flagę jako swój symbol narodowy. Jej przywódcy powitali niemieckiego cesarza. Mimo to Republika nie stała się pełnoprawnym państwem. Pod biało-czerwono-białą flagą, bandyckie grupy, w tym owiany złą sławą oddział kata Stanisława Bułaka-Bałachowicza, przelały krew wielu Białorusinów.

 

O „heroizmie”

Biało-czerwono-biała flaga to symbol zdrajców i katów swojego narodu. W czasach niemiecko-faszystowskiej okupacji „oficjalny status” flagi został zaakceptowany i zatwierdzony przez niemieckie władze okupacyjne. Flaga była wywieszana w czasie wystąpień Generalnego Komisarza Generalnego Okręgu Białorusi oraz innych hitlerowskich urzędników.

Zdrajcy z biało-czerwono-białymi naszywkami spalili Chatyń, Ozarycz, Ołę i tysiące innych białoruskich wsi. Krew niewinnych kobiet, dzieci i osób starszych pozostanie na biało-czerwono-białej fladze  jako symbol nieprzemijającego potępienia i hańby.

Na XII zjeździe Rady Najwyższej Republiki Białorusi w 1991 roku, pod wpływem deputowanych o nacjonalistycznych poglądach z Białoruskiego Frontu Narodowego, Rada ustanowiła biało-czerwono-białą flagę jako symbol państwowy. Tej decyzji sprzeciwił się naród białoruski. W czasie referendum w 1995 roku 75% Białorusinów zagłosowało przeciwko biało-czerwono-białej fladze państwowej i żądało przywrócenia czerwono-zielonej flagi jako państwowej. Według badań z 2021 roku,  przeprowadzonych przez „Społeczne Myślenie”,  62,1 % ankietowanych ma negatywny stosunek do biało-czerwono-białej flagi, a 17% ma obojętny stosunek.

 

WARTO WIEDZIEĆ

Co pokazało republikańskie badanie opinii publicznej „Społeczne Myślenie”:

– Prezydentowi Białorusi ufa 66,5% mieszkańców Białorusi.

-72,4% Białorusinów nie popiera protestów, które odbyły się w naszym kraju w sierpniu 2020 roku

-57,8% respondentów jest przekonanych, że działania państwa mające na celu powstrzymanie protestów ulicznych są uzasadnione.

– Na pytanie: „Co sądzisz o publicznym wykorzystywaniu biało-czerwono-białej flagi?”- negatywnie odpowiedziało 62,1% badanych.

Białorusini liczą na dalsze budowanie wzajemnie korzystnej współpracy z Rosja-71,2%, z Unią Europejską – 31,5%, Chinami-27,4%, z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EUG) – 23,6%, z USA-10,3%.

Odpowiadając na pytanie, jakie osiągnięcia suwerennej Białorusi należy zachować, 72,9% respondentów zwraca uwagę na porządek i stabilność w kraju, 57,3% – suwerenność i niezależność, 54,2% – poziom usług medycznych i edukacyjnych, 48,9% – wysokiej jakości produkty spożywcze i przemysłowe 39,3% – społeczną orientację polityki krajowej, 36,6% – poziom życia i dobrobyt obywateli.

Republikańskie badanie opinii publicznej  „Społeczne Myślenie” zostało przeprowadzone w dniach 12 stycznia – 8 lutego 2021 r. przez think tank EcooM przy udziale fundacji „Ukraińska Polityka” oraz we współpracy z akredytowanymi w Białorusi centrami socjologicznymi

Drodzy rodacy!

Przyjmijcie najserdeczniejsze i najszczersze gratulacje z okazji Wielkiego Zwycięstwa i życzenia pokoju, dobra, radości i zdrowia dla waszych bliskich!

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Przetłumaczone z https://t.me/belsat/47193

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *